Ponuka pocitov

Denisa Kolářová: Kam?, 2007

Denisa Kolářová: Kam?, 2007

Narodila sa, vyrástla, tvorí. Tak sa začína text katalógu k výstave, ktorú môžete do 31. augusta 2012 vidieť vo veľkorysých priestoroch Galérie Slovenského plynárenského priemyslu v Bratislave na Mlynských nivách 44. O výtvarníčke Denise Kolářovej (*1975), absolventke štúdia angličtiny a literatúry na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a reflexológie v Londýne, sa okrem tých štyroch slov možno z katalógu dozvedieť ešte to, že tvorí radostne, hravo, svojsky, nesmelo, odvážne, jemne, výrazne, inak.

Aby ste sa stotožnili s charakteristikou, ktorá nespresňuje, v čom a od koho sa líši tvorba D. Kolářovej („inak“), alebo aby ste ju zamietli, treba autorkine obrazy vidieť. A potom pouvažovať nad tým, čo môže pre človeka znamenať hľadanie (aj seba samého) a odvaha priznať sa k tomu. A priznať sa ešte k čomusi navyše. K tomu, čím sa končí charakteristika výtvarníčkinej osobnosti v katalógu k výstave v Galérii SPP:

„Stojí nohami pevne na zemi, hlavou lieta v oblakoch. Vidí, čo iní zatiaľ nie...“

Umelcom vlastné sebavedomie, bez ktorého by zrejme nič nedosiahli a nikam sa nedostali (Denisa Kolářová je okrem iného aj cestovateľka – Kanada, Nepál, Bhútán, USA a i.) v jej prípade akoby nepripúšťalo, že by niekto mohol vnímať podobne – a podobné – ako ona. To, čo vidí, teda prenáša na plátno a prostredníctvom obrazov posiela do sveta. Možno preto, že potreba podeliť sa s tým, čo vidí a myslí si, že to vidí iba ona, je prisilná na to, aby sa svojím videním opájala iba sama.

Deliť sa o zážitky, pocity aj videnie sveta je ľudské. Ibaže – nielen ľudské; to len my ľudia mávame záchvaty presvedčenia o svojej výlučnosti a výnimočnosti. Našťastie, práve umenie nám zavše strháva klapky z očí.

Viac na www.galeriagraphica.com