Výnimočný od výnimočnej

Konkrétne výnimočný darček od výnimočnej spisovateľky. Napriek tomu, že knihy, prinajmenšom klasické, už prestali byť takou vzácnosťou ako kedysi a už sa veľmi nepreferujú ani ako darčeky. Samozrejme, existujú aj výnimky. V tejto súvislosti sa možno celkom vyplatí spomenúť si na časy, keď rodičia, a niekedy aj školy, obdarúvali deti knihou. Hoci súčasné deti sa viac ako knihám venujú svojim mobilom, tabletom či laptopom, tentoraz by ich mohla nahradiť kniha, Povedzme aj z minulého, teda dvadsiateho storočia. Špeciálne od autorky, ktorej knihy v tom minulom storočí uchvátili mnohých čitateľov a nielen na Slovensku. Nebola som výnimkou. A uchvátili nielen mňa, ale aj môjho syna a až tak, že som ju požiadala, aby sa mu na Štedrý deň stala živým vianočným darčekom.

Môj syn mal vtedy sedemnásť a knihy tejto výnimočnej autorky sa nehanbil čítať ani na prahu plnoletosti. Často ich síce označovali za knihy pre deti, no myslím si, že sa ich nehanbí čítať ani v dospelosti. A nielen preto, že za knihy pre deti (či len pre deti) ich označovali pravdepodobne tí, ktorí ich nečítali, alebo čítali len povrchne. Tie knihy by totiž mali mať skôr prívlastok, aký sa často dáva niektorým filmom – rodinné. Pretože vnímaví rodičia mohli ich prostredníctvom nazrieť do sveta malých, väčších, no najmä dospievajúcich tak, ako by sa im to bez nich možno nepodarili ani v prípade vlastných detí.

Pamätná tabuľa K. Jarunkovej na jej rodnom dome na Červenej Skale

Pamätná tabuľa K. Jarunkovej
na jej rodnom dome na Červenej Skale
(dnes časť obce Šumiac)

Tých kníh je 23 a ich autorkou je spisovateľka Klára Jarunková. Vyšli, ako uvádza editorka Slova Oľga Gáfriková, v 222 vydaniach na celom svete a 15 ich bolo preložených do 39 jazykov. Ba kniha Jediná „prenikla“ v Taliansku aj do povinného čítania spolu s knihou Brat mlčanlivého Vlka bola dva mesiace aj na poprednom mieste v rebríčku bestsellerov v USA. Možno by jej knihy ocenili aj súčasné deti.

Blíži nielen Medzinárodný deň detí, ale aj záver školského roka a to pripomína časy, keď sa za celoročnú žiacku či študentskú prácu patrilo pridať deťom k vysvedčeniu knihu. Ak by aj tie „top“ od Kláry Jarunkovej boli práve vypredané a nenašli by sa ani v antikvariátoch, možno by ako bonus povedzme aj k inej knihe stál za úvahu malý prázdninový výlet do Šumiaca. Jeho miestnou časťou sa totiž stala kedysi samostatná Červená Skala, kde sa Klára Jarunková, jedna z našich najvýznamnejších spisovateliek narodila. Jej rodný dom, ako uvádza v Slove O. Gáfriková, „objavil“ v roku 2017 František Ďurčenka, bývalý starosta obce Polomka a podpredseda celoslovenského Spolku pre obnovu dediny.“ Objavil, nadchol ďalších a podarilo sa im znova priviesť na svet nielen rodnú izbu Kláry Jarunkovej, ale aj malé poštové múzeum.

Viac si o tom môžete prečítať v texte Klára Jarunková: Ja som len písala…

A ak si chcete navodiť správnu obdarúvaciu náladu, môžete sa výnimočným zážitkom s Klárou Jarunkovou inšpirovať textom Vianoce par excellence.